Nowy Car – obowiązkowa lektura każdego mężczyzny

Cały świat żyje wydarzeniami na Wschodzie. W księgarniach pojawiła się bardzo ciekawa publikacja wieloletniego redaktora naczelnego The New York Times w Moskwie. “Nowy car. Wczesne lata i rządy Władimira Putina” Stevena Lee Myersa, to doskonała lektura dla prawdziwych mężczyzn. 

Analiza poparta wnikliwą obserwacją

Były szef moskiewskiego biura “New York Times ” Steven Lee Myers, obserwował naocznie Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie dzięki czemu daje Czytelnikom najpełniejszą i najbardziej zajmującą relację z dojścia do władzy prezydenta Federacji Rosyjskiej. Wciągająca lektura ty doskonały pomysł na Prezenty na dzień ojca (www.taniaksiazka.pl). Książka napisana jest w tonie, który wywraca niejako wszechobecną, rosyjską narrację o potędze i prestiżu Rosjan i ukazuje chłodnego i wyrachowanego przywódcę z przerostem ambicji i bez skrupułów. Władimir Putin wyrósł z sowieckiej patologi zwanej lumpenproletariatem i wdrapał się na szczyt wpływów w nowym narodzie rosyjskim. Urząd objął w 2000 roku z etykietą demokraty i reformatora. Faktem jest, iż obniżając podatki i rozszerzając prawa własności, ostatecznie przysłużył się do pewnej stabilizacji części Rosjan, których jedynym doświadczeniem we wczesnych latach po upadku Związku Radzieckiego był chaos, ubóstwo i przestępczość. Z drugiej strony, Putin zapoczątkował nowy autorytaryzm – nieustępliwy w brutalnym tłumieniu opozycji oraz agresywną politykę w regionach takich jak Krym i Bliski Wschód i obecnie Zachód, aż po przedmurze Unii Europejskiej. 

 Autor bestseleru 

Steven Lee Myers pracował w The New York Times przez dwadzieścia sześć lat, z czego siedem w Rosji w okresie, gdy Putin umacniał swoją władzę. Spędził również dwa lata jako szef biura w Bagdadzie, zajmując się tematem końca wojny w Iraku. Aktualnie mieszka w Waszyngtonie i zajmuje się sprawami bezpieczeństwa narodowego USA. Książka wciąga i jednocześnie otwiera oczy na liczne aspekty władzy Putina, których nie widać z naszej perspektywy. “Nowy car” z pewnością  będzie ciekawą lekturą, jaką możemy podarować naszym Tatom z okazji Dnia Ojca.